"Барселона" проби с юношите до Топ 8 в Европа

"Арсенал" се промъкна на 1/4-финалите в ШЛ след дузпи срещу "Порто" в Лондон

13 Март 2024Обновена
ЕПА/БГНЕС
20-годишният Фермин Лопес показва фланелката с името и номера си на публиката в Барселона, след като е вкарал за 1:0 срещу "Наполи".

Петкратният носител на европейската корона "Барселона" се класира за 1/4-финалите в най-престижния континентален клубен турнир по футбол - Шампионската лига. Въпреки всички кадрови проблеми шампионът на Испания елиминира първенеца на Италия "Наполи" с общ резултат 4:2, след като спечели домакинския реванш с 3:1 на Олимпийския стадион "Луис Компанис" в каталунската столица.

При невъзможността да използва голяма част от титулярния си състав наставникът на "блаугранас" Шави Ернандес заложи на трима играчи в невръстна футболна възраст сред стартовите 11 - Ламин Ямал (16 г.), Пау Кубарси (17 г.) и Фермин Лопес (20 г.). Най-възрастният от тях откри резултата още в 15-ата мин., а само две минути по-късно Жоао Кансело удвои преднината на каталунците.

Гостите от Неапол се върнаха в играта с попадение на косовския национал Амир Рахмани след половин час игра и до самия край на мача интригата бе налице. Едва в 83-тата мин. "Барса" гарантира развръзката с попадение на Роберт Левандовски, материализирал скоростна атака след изпълнение на тъч и подаване на границата на вратарското поле от влезлия като резерва капитан Сержи Роберто.

В другия мач от първия кръг на елиминациите тази вечер се стигна до дузпи, след като и след продълженията "Арсенал" и "Порто" повториха резултата от първата среща в обратна посока - 1:0 за "артилеристите" в Лондон. Единственото попадение в редовното време на ст. "Емиратс" отбеляза белгиецът Леандро Тросар малко преди почивката.

През второто полувреме домакините стигнаха и до втори гол във вратата на португалците, който обаче правилно беше отменен заради нарушение в атака на Кай Хаверц срещу доайена в отбраната на "Порто" Пепе. В този двубой 41-годишният ветеран се превърна в най-възрастния полеви играч, участвал в мач от ШЛ.

След 120 минути игра в герой за "топчиите" се превърна вратарят Давид Рая. Испанецът отрази два от 11-метровите удари на съперника - на бразилците Вендел и Галено, и подпечата класирането на тима си в Топ 8. Същевременно безупречни в изпълненията от бялата точка последователно бяха Мартин Йодегор, Кай Хаверц, Букайо Сака и Деклан Райс.

Това ще е първо участие за "Арсенал" в 1/4-финалите на Шампионската лига след сезон 2009/2010 г. Оттогава седем пъти тимът от британската столица беше отпадал именно на 1/8-финалите.

Любопитното е, че при последното си класиране за Топ 8 преди 14 години отборът от Северен Лондон елиминира... "Порто" - с общ резултат 6:2 (1:2 като гост и 5:0 у дома). След това "Арсенал" бе спрян от... "Барселона" - с общо 3:6 (2:2 вкъщи и 1:4 в Испания).

1/8-ФИНАЛИ В ШАМПИОНСКАТА ЛИГА 2023/2024

"Байерн" (Мюнхен) - "Лацио" 3:0 (Кейн 38, 66, Мюлер 45+2) / в първия мач 0:1

"Реал Сосиедад" - "Пари Сен Жермен" 1:2 (Мерино 89; Мбапе 15, 56) / 0:2

"Реал" (Мадрид) - РБ (Лайпциг) 1:1 (Винисиус 65; Орбан 68) / 1:0

"Манчестър Сити" - "Копенхаген" 3:1 (Аканджи 5, Алварес 9, Холанд 45; Елионуси 29) / 3:1

"Арсенал" - "Порто" 1:0 (в ред. вр. и след прод.) (4:2 с дузпи) (Тросар 41) / 0:1

"Барселона" - "Наполи" 3:1 (Фермин 15, Жоао Кансело 17, Левандовски 83; Рахмани 30) / 1:1

"Атлетико" (Мадрид) - "Интер" 13.III / 0:1

"Борусия" (Дортмунд) - ПСВ "Айндховен" 13.III / 1:1