Медия без
политическа реклама

Коте & Co. окупират Уолстрийт

"Луди пари" е забавна, модерна, популистка комедия за света на големите финанси

Александра филмс
Коте срещу (финансови) акули: Пол Дейно играе малкият човек срещу системата.

Ако не можеш да направиш един филм за финанси и борси развлекателен, по-добре не го прави. По различен начин в това поприще успяха "Уолстрийт", "Вълкът от Уолстрийт", "Големият залог" и дори донякъде скорошният "Да свалиш Уолстрийт" с Дженифър Лопес. Понеже всеки нормален човек би избягал от реплики, съдържащи думи като "лихвен суап", "марджин кол", "субстандартни ипотечни облигации". Но не и ако ги обяснява Марго Роби във ваната, както беше в "Големият залог", нали?

"Луди пари" не включва никакви голи руси жени, но успява да е модерен, забавен, непочтителен и популистки прочит на старозаветния сюжет за Давид и Голиат. "Луди пари" е изненадващо свеж и оригинален само за тези, които не знаят, че той стъпва върху документална книга на Бен Мезрич - същият, чиято предишна творба е в основата на наградения с "Оскар" сценарий на Арън Соркин "Социалната мрежа". Най-новата му книга The Antisocial Network е преработена за екрана от Лорън Шукер Блум и Ребека Анджело, бивши репортерки на "Уолстрийт джърнъл", а режисира Крейг Гилеспи - прочул се с черната комедия по истински случай "Аз, Тоня". 

Героят на Пол Дейно ("Семейство Фейбълман") е млад баща от предградията, със скапана работа и хоби да проучва финансовия пазар. Той записва Ютюб клипове с псевдонима Ревящото коте - или просто Коте. Един ден Коте решава, че акциите на любимите му физически магазини за компютърни игри GameStop са силно подценени и големите играчи залагат срещу тях. Разгарът на ковид пандемията е, магазините са губещи и преди локдауна, една акция върви по $ 4. Но Коте успява да увлече други "дребни риби" като него - студенти, медицински сестри, обикновени работещи хора - във форумите на Reddit и да ги убеди, че си струва да се изправят срещу "вълците от Уолстрийт" - големите хедж фондове. Заглавието "Луди пари" е донякъде банален превод на оригиналното dumb money, което също е финансов термин и описва малките, независими купувачи на борсата.

Феноменът GameStop вдигна толкова шум, че беше отразен дори и в българските медии през скучната коронавирусна зима на 2021-а. Дори и само заради това, че роля в него има милиардерът от български произход Влад Тенев. Но Тенев, както и всяко друго действително лице в сюжета, е изигран от професионален актьор (Себастиан Стан). Всичко в "Луди пари" звучи лудо и невероятно - не е за вярване, че се е случило, и то съвсем неотдавна. 

Пол Дейно е чудесно закачлив в ролята на малкия човек срещу системата - тук вместо с прашка оборудван с тениски на котки и каратистка лента през главата. Америка Ферера, която направи отлична роля в блокбъстъра на годината "Барби", в този е още по-добра - медицинска сестра на първа линия, затънала в дългове, която между обгрижването на пациенти е сред най-верните последователит на Коте. Комикът Сет Роугън в ролята на финансова акула, Винсент д'Онофрио, Антъни Рамос и Шайлийн Удли допълват актьорския състав на тази привидно непретенциозна, лековата, но елегантна и свежа комедия със социален подтекст, нецензурен език и хип-хоп саундтрак. Разбира се, приказката свършва не по най-добрия и честен начин, защото така е в истинския живот. Изгнила ли е отвътре американската мечта, и могат ли обикновените хора да бъдат коректив на една непочтена система (в случая финансова) - такива въпроси си задава "Луди пари", но не прекалено сериозно и не прекалено настойчиво. Борсовите игри са си хазарт с регулации и филмът не се опитва да ги представи като нещо друго, но е удоволствие за гледане именно защото човешкото надделява над стремежа към печалба.

Те преобърнаха играта и промениха правилата на "Уолстрийт". 💶 Очаквайте филма "Луди пари" скоро в кината.