Медия без
политическа реклама

Две бебета са починали от коклюш

Вирусът циркулира главно в София и Западна България

19 Апр. 2024Обновена
Илияна Димитрова
Сред най-разпознаваемите симптоми са повишаване на температурата и пристъпи на остра и продължителна кашлица, които не могат да бъдат облекчени.

Две бебета от Кюстендил са починали след заразяване с коклюш, съобщи здравният министър Галя Кондева на извънреден брифинг в МС. Те са били на възраст под два месеца, в предимунизационен период, без поставена ваксина. В резултат на вируса са развили тежка пневмония. Едното бебе е било транспортирано до Националната кардиологична болница, а другото - до Педиатричната болница в София, където са починали.

Децата живеят в една махала в Кюстендил, но на различни места, нямат общо помежду си. Малко късно е потърсена медицинска помощ, два пъти при едното дете има отказ от хоспитализация, обясни главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Според него, двата случая са съвпадение и по-малко от 10% от заразените стигат до болница.

У нас от началото на годината започна бързо увеличаване на случаите, като дотогава бяхме встрани от епидемията в Европа. До момента са регистрирани 205 случая, което е 50 пъти повече спрямо същия период на миналата година. Според последните данни на Националния център по заразни и паразитни болести, през миналата седмица у нас са потвърдени 54 новозаразени. За първите три месеца на годината има 114 случая, като от тях 102 са при деца до 19-годишна възраст, каза доц. Кунчев. Най-голям относителен дял сред заразените имат децата на възраст 10-14 г., но има и доста деца под 1 г. - те са между 3 и 8 на сто в различните области.

50-60% се движи процентът на напълно имунизираните, които са заболели. Особеност на ваксината е, че с времето имунитетът спада и може да се получи заболяване. То протича по-леко и това е една причина по-трудно да се открива, коментира Кунчев.

Вирусът циркулира най-интензивно в София и Западна България, каза още главният здравен инспектор. Три указателна писма са пуснати до личните лекари, за да се изостри вниманието им да следят за симптоми на коклюш. В София е направено райониране, за да се облекчи диагностиката. За промяна в имунизационния календар обаче не се мисли, няма такъв дебат и в Европа, обясни Кунчев. Здравният инспектор не очаква заболяването да се прехвърли и към хората в зряла възраст, но не се нае да прогнозира дали може и у нас да стигнем до хиляди случаи като в Европа. Той увери, че имунизационното покритие в страната е добро. Заболяването е с циклично протичане и пиково през 3-5 години, дори и в държави с високо ваксинално покритие. В България изпълнението на имунизационния календар стига до 92%.

Заболяването е особено опасно за кърмачета, които не са получили първата си ваксина. Затова в някои държави се ваксинират бременните жени, като по този начин се осигурява защита на бебетата до тяхната собствена ваксинация.

Кунчев описа кои са най-разпознаваемите симптоми на заболяването. "Когато имаме наличие на пристъпна кашлица повече от седмица-две, която се поддава трудно на лечение, това е достатъчно основание да мислим за коклюш и да предприемем изследване", обясни той.

 

Какво още трябва да знаем за коклюша - припомняме информация от сайта на МЗ за ваксините "Плюс мен":

 

Какво представлява заболяването?

Коклюш, познат и като магарешка кашлица, е остра респираторна инфекция, което протича с характерна конвулсивна кашлица. У нас, заболяването е характерно за деца в различна възраст. Причинява се от бактерията Bordetella pertussis, слабо устойчива във външната среда – при стайна температура загива за около 30 мин.

 

Как се предава?

Причинителите на коклюш се отделят с пръски и капчици секрет от ларинкса, трахеята и бронхите, които при дишане, кашляне и говор попадат във въздуха. Заболяването често се предава на малки деца в домакинството/семейството от по-големи братя/сестри или от други възрастни членове.

 

Как се открива?

За изолиране на причинителя Bordetella pertussis в началото на заболяването от болния се взема назофарингеален секрет (за предпочитане сутрин на гладно). С по-висока чувствителност е изследването по метода PCR.

 

Какви са симптомите?

Инкубационният период е средно 7-10 дни. В началото на заболяването болният е с прояви на лека до умерено висока температура, хрема и кашлица, която прераства в типична пароксизмална спастична (магарешка) кашлица. Оздравяване настъпва за около 4-6 седмици.

 

До какви последствия може да доведе?

Най-честите усложнения засягат дихателните пътища и централната нервна система.

Възможно е развитието на пневмония, която в зависимост от своята тежест може да е причина и за летален изход.

При тежки форми на коклюш се наблюдава промяна в съзнанието и гърчове, които са в резултат от нарушено снабдяване с кислород и мозъчни кръвоизливи и могат да доведат до постоянна мозъчна увреда и дори до смърт.

Заболяването е опасно за кърмачета и деца в ранна детска възраст, неимунизирани срещу инфекцията.

 

Кога се правят задължителните имунизации?

Имунизации срещу заболяването се прилагат още от първата година след раждането (Hexacima), които продължават като реимунизации през втората година (Pentaxim), през годината, в която се навършват 6 години (Tetraxim) и през годината, в която се навършват 12 години (Boostrix).

Ключови думи:

коклюш, ваксина коклюш

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?