Верстапен не срещна съпротива за 57-ата си победа в F1

07 Апр. 2024
ЕПА/БГНЕС
Макс Верстапен оглавяваше колоната от първия завой до финала на пистата "Сузука", с изключение на отделни обиколки при преминаванията през бокса.

Трикратният световен шампион Макс Верстапен спечели третата си победа от четири състезания във Формула 1 през 2024 г. Нидерландският ас на "Ред Бул" триумфира в надпреварата за "Гран при" на Япония на пистата "Сузука", без да срещне особена съпротива от конкуренцията.

За 26-годишния пилот това е общо 57-и успех в кариерата, като само един активен състезател има повече победи в най-комерсиалния автомобилен спорт - 7-кратният носител на титлата Люис Хамилтън, който е рекордьор със 103. Пред Лудия Макс във вечната ранглиста е и другият 7-кратен шампион - легендата Михаел Шумахер с 91 спечелени състезания.

Тази сутрин Верстапен потегли от полпозишън и загуби лидерската си позиция само в отделни обиколки при преминаванията през бокса за смяна на гуми. В крайна сметка съвременният хегемон в F1 завърши първи с повече от 12 сек. преднина пред съотборника си Серхио Перес, осигурил третата двойна победа на "червените бикове" през сезона.

Интересната част от надпреварата беше зад гърбовете на двата "Ред Бул"-а. Още в 1-вата обиколка състезанието беше спряно с червен флаг заради катастрофа в третия завой между Даниъл Рикардо ("Виза Кеш Ап") и Александър Албън ("Уилямс"), изхвърлила и двата болида от битката. Тя бе подновена едва след половин час пауза.

Заради високата деградация на гумите и множеството спирания в бокса през цялото време по трасето имаше изпреварвания, включително в бързите завои в първия сектор. След всички размени на позиции трети на подиума се качи Карлос Сайнц-младши, задминал в последните обиколки съотборника си във "Ферари" Шарл Льоклер, който пък се добра от осма позиция на старта до четвърта на финала.

Ландо Норис ("Макларън"), който тръгна трети, бе изпреварен от пилотите на "черните кончета" и завърши пети. Точки от четвъртия старт през кампанията взеха още Фернандо Алонсо ("Астън Мартин"), Джордж Ръсел ("Мерцедес"), Оскар Пиастри ("Макларън"), Люис Хамилтън ("Мерцедес") и представителят на домакините Юки Цунода ("Виза Кеш Ап").

В генералното класиране при пилотите Верстапен събра 77 т., след като взе и бонус точката за най-бърза обиколка в Япония. Втори е Перес с 64 т., а Топ 3 допълва Льоклер с 59 т.

Сезон 2024 във Формула 1 продължава след две седмици с надпреварата за "Гран при" на Китай (21 април), която се завръща в календара за първи път от 2019 г. Уикендът в Шанхай ще бъде първият, който ще включва обновения спринтов формат.