Ръгбистите ни разгромиха Сърбия в емоционален мач

Близо 5000 фенове се сбогуваха с един от лидерите на националния ни отбор - Ивайло Иванов

Ник Тенев
Ивайло Иванов отбелязва първото есе за България в последния си мач пред родна публика.

Националният отбор на България по ръгби постигна убедителна победа с 30:7 над Сърбия в първия си мач за годината от група С от дивизия Конференция (третото ниво на европейското ръгби под Шестте нации). По традиция от последните години двубоят събра много привърженици на този спорт на трибуните на националния стадион "Васил Левски". Присъстваха около 5000 зрители, значително повече от последните домакинства на националния отбор по футбол. В края на мача публиката изпрати с аплодисменти един от лидерите в ръгби тима ни - Ивайло Иванов, за когото това бе последен двубой пред родна публика.

Именно на него националите посветиха и днешния успех, който бе категоричен. България водеше с 27:0 на почивката след есета на самия Иво Иванов, а също на Георги Филипов, завърналия се след година и половина пауза Смилко Дебренлиев и Рикардо Атие. Капитанът на тима ни Петър Николов пък бе най-резултатният на терена с 10 точки - 6 от двата отбелязани наказателни удара и 4 от допълнителните удари след есетата.

През втората част българският отбор свали темпото, но игра умно и не даде възможност на сърбите да организират нападенията си. Гостите отбелязаха почетното си есе едва в последната минута на двубоя.

Изразителната победа имаше и още една добавена стойност. Разликата от 3 есета повече от съперника ни даде допълнителна бонус точка, с която България вече има 9 т. и се изравни с лидера в класирането Молдова. Нашите обаче излязоха начело, благодарение на по-добри показатели за отбелязани точки Именно в Кишинев на 4 май е и последният мач в групата. Той ще се яви и като свеоебразен финал за първото място. Победителят ще добие право за участие в плейоф (най-вероятно срещу Латвия) за място в по-горната дивизия - Трофи.

"Ще работим и ще анализираме, защото отбелязахме само три точки през втората част. Трябва да работим върху това. Доволен съм от дебютантите ни в този мач, играха под напрежение. Ще анализираме отбора на Молдова, както анализираме всички досегашни съперници, като ще се опитаме да бъдем максимално подготвени за предстоящия мач", коментира пред БНТ френският селекционер на отбора ни Ромен Балмис.

За отбора ни това бе пета поредна победа в домакински мач на "Васил Левски". Също така запазихме и абсолютната си успеваемост срещу Сърбия (след разделянето с Черна гора) - четвърта победа в четири мача.